Революційний прапор ОУН
Революці́йний пра́пор ОУН (Прапор ОУНР, Бандерівський прапор) — прапор Організації українських націоналістів (революційної). У часи незалежної України червоно-чорні прапори використовує низка націоналістичних організацій і партій, серед яких Конгрес українських націоналістів і Правий сектор (колишня УНА-УНСО).
![]() | |||||
Пропорції | 2,5:6 | ||||
---|---|---|---|---|---|
Кольори |
|
Історія
Організація українських націоналістів революційна утворилася 1940 року внаслідок розколу ОУН. Революційне крило ОУН, яке називали також ОУН(б), бо його очолював Степан Бандера, прагнуло виробити власну символіку, щоб відрізнятися від ОУН(м) Андрія Мельника, яка використовувала оунівський блакитний прапор і герб із золотим тризубом з мечем.
ОУН(р) затвердила свою офіційну червоно-чорну емблему, а на ІІ-му Великому Зборі ОУНР у квітні 1941-го постановила, щоб відмовитися від тризуба з мечем, а вживати тільки «загальнонаціональний Тризуб Володимира Великого у формі, введеній Центральною Радою» і «свойого окремого організаційного прапору чорної і червоної краски. Уклад і обов'язуючі пропорції будуть ухвалені окремою комісією». Однак через початок німецько-радянської війни ця комісія так і не зібралася[3].
Тлумачення символіки
Прапор складається з двох кольорів — червоного та чорного. Чорний колір символізує українську землю, а червоний — кров, пролиту за Україну.
Використання
- На своїй картині «Запорожці пишуть листа турецькому султану» в тлі над головами козаків Ілля Рєпін приховав на списах жовто-блакитні та червоно-чорні прапори. Консультантом художника, під час написання цієї картини, був знаний історик українського козацтва Дмитро Яворницький. Саме з експонатів колекції Яворницького Рєпін змалював велику частину амуніції, зброї, іншої козацької атрибутики, в тому числі і прапори.
- Прапор активно використовувався Українськими повстанцями під час їхньої боротьби в середині XX століття. У сцені присяги вояків УПА з фільму «Нескорений» можна бачити Революційний прапор ОУН поруч із Синьо-жовтим стягом.
- Прапор використовується низкою політичних організації, серед яких ОУНР та КУН. Кольорова гама Революційного прапора чітко відстежується у прапорі УНСО.
- Стрічка, що імітує Революційний прапор ОУН, присутня на Прапорі Івано-Франківської області. Автором проекту цього прапора є Андрій Гречило, голова Українського геральдичного товариства.
- Використовувався під час революції кінця 2013 — початку 2014 року. Опісля її проведення, під тиском зростаючої економічної залежності західних регіонів від Польщі, яка прийняла «антибандерівський» закон, його використання у Львові значно обмежили.
- 30 березня 2018 року у Верховній Раді України зареєстрований законопроект "Про Прапор Національної гідності", яким передбачено встановлення прапора на будівлях органів державної влади, школах, інститутах, підприємствах дев'ять разів на рік під час святкування деяких пам'ятних дат, з метою шанування героїв, які внесли вагомий внесок у боротьбі за Незалежність України. Цим законопроектом також передбачено технічне обґрунтування та правила його встановлення.
Символіка ОУН(б)
Пiд час створення ОУН(б) встало питання про органiзацiйну символiку — емблему та прапор. Роберт Лiсовський, який 1932-го створив загальновiдомий символ тодi ще єдиної ОУН, цього разу запропонував нову емблему у виглядi кола, обведеного тонкою смугою; в коло було вписано рівносторонній трикутник, вершина якого звернена до низу; в трикутнику розташовано стилізований хрест, нижній промінь якого переходив в лезо меча; також в сегментах кола по кругу були розмiщенi літери О-У-Н; в центрі хреста — розмiщено так званий „державний тризуб“ Центральної Ради[9]. Вже влiтку 1941 в Краї був розповсюджений лист Революційного Проводу ОУН(б):« Організаційним знаком є: Чорний рівнораменний трикутник підставкою вгору, на ньому червоний хрестомеч, на хрестомечі золотий Тризуб. Над підставкою буква «О», по лівій стороні знамени трикутника буква «У», по правій «Н» (разом ОУН). Трикутник вміщений на золотому полі. » 1–3 квітня 1941 на ІІ Великому зборі (ВЗ) ОУН у Кракові, на який зiбралися прихильники Степана Бандери, були прийнятi так званi „Окремі постанови“, якi, мiж iншим, порушили питання про новий прапор, а також про вiдмiну практики подальшого використання старої емблеми Роберта Лiсовського, так званого „націоналістичного тризуба“. Було заявлено:« Зовнішні форми, вживані в Організації, не були до цього часу узгіднені в однородний і зобов’язуючий спосіб. Вводиться в цьому напрямі деякі точніші устійнення й зміни відносно зовнішніх символів та організаційного привіту. - Організацію обов’язує тільки загально-національний Тризуб Володимира Великого в формі введеній Центральною Радою. Касується звичай вживати Тризуба з мечем, як відзнаки Організації.
- ОУН уживає свойого окремого організаційного прапору чорної й червоної краски. Уклад і обов’язуючі пропорції будуть ухвалені окремою комісією».
» Хоча прапор було обговорено, нiякої ухвали Революційний Провід ОУН(б) не прийняв. Також, вже через пiвсторiччя, отримавши статус громадської органiзацiї для вiдновлення дiяльностi в Українi на початку 1990-х рокiв, ОУНР свої символи офiцiйно не зареєструвала. Щодо теперiшнiх суперечок навколо червоно-чорного прапору ОУН(б), порядок кольорів якого було досить швидко змінено з чорно-червоного на на червоно-чорний, визнавати чи не визнавати його офiцiйним символом ОУН(б), то Андрій Гречило, доктор історичних наук, голова Українського геральдичного товариства, провідний науковий співробітник Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, зазначає:« ОУН використовувала синій прапор з золотистим націоналістичним тризубом, де замість середнього зуба був поставлений меч, виконання відомого графіка Роберта Лісовського. У 1941 році, коли стався розкол ОУН, бандерівське крило, яке проводило збір у Кракові, серед різних постанов прийняло, що запроваджує інший організаційний прапор, він мав бути червоно-чорним, але було вирішено, що для цього має бути затверджена окрема постанова. Але, коли почалась війна, бандерівське крило попало у неласку до німців і легальної можливості використовувати цей прапор не було. Тобто, ця справа не була доведена до кінця... Частини ОУН, які перебували за межами України, використовували трикутний червоний прапорець з чорним хрестом. » Питання, чи використувувала Українська повстанська армія (УПА) червоно-чорний прапор, залишається дискусiйним. З 1980-х рокiв, як пiдкреслює Гречило, в Українi «червоно-чорний прапор з двох смуг став символом протестної боротьби». В ходi Євромайдану у Києві червоно-чорнi прапори майорiли над головами учасникiв протесту.
Немає коментарів:
Дописати коментар