неділя, 14 квітня 2019 р.

Прапор та герб Туреччини

Прапор та герб Туреччини.

Прапор Туреччини

Прапор Турецької Республіки
Прапор Турецької Республіки
Використання
FIAV 111111.svg FIAV normal.svg
Пропорції2:3
Затверджений20 травня 1936 року
Кольори
червоний
білий
ТипДержавний
ПриналежністьТуреччина


Червоний колір турецького прапора веде початок від Умара, правителя Арабського халіфату в 634644 рр. і завойовника ПалестиниЄгипту і Месопотамії. У XIV ст. червоний колір став кольором Османської імперії. Півмісяць із зіркою — символ ісламу.
Примітно, що початково зірка знаходилася всередині місяця, що з точки зору астрономії невірно (зірка в такому випадку затулялася невидимою частиною Місяця), тому на початку XX ст. на вимогу астрономів вона була винесена за межі місяця.
Одні джерела вказують, що півмісяць, який вважається традиційним символом ісламу, з'явився на османських прапорах у середині XV ст. після переможної битви при Косовому полі, інші уточнюють, що він був запозичений з емблеми, узятої в 1453 р. у Константинополі (нині Стамбул), треті нагадують, що зображення півмісяця із зіркою Юпітера вважалося гороскопом султана Османа (правив наприкінці XIII — початку XIV ст.) і було родовою емблемою його династії.

Щоправда, зірки з'явилися на прапорах Османської імперії тільки на початку XIX ст., тоді вони були семи — і восьмикутними. П'ятикутна зірка з'явилася в 1844 р. Довгий час на османських прапорах переважав священний зелений колір пророка Мухаммеда, лише в 1793 р. султан Селім III наказав узаконити червоний колір.
До моменту свого розпаду в 1918 р. Османська імперія мала прапор, на червоному полотнищі якого тричі повторювалося священне зображення білого півмісяця та білої п'ятикутної зірки. У 1923 р. отримав поширення прапор Турецької Республіки, який існує і до цього дня. 29 травня 1936 року він був затверджений офіційно в пропорції 3:2.
До початку XX століття на гербі Османської імперії красувався, на тлі військових трофеїв, щит із золотим місяцем у зеленому полі. Вінчав щит султанський тюрбан. Минули десятиліття, Туреччина стала демократичною державою, султанат відійшов в минуле цієї країни. У наш час і на гербі, і на прапорі цієї держави розміщено однакове зображення — золотий півмісяць із зіркою на червоному полі.
Є безліч легенд про походження цих символів. Одна з них пов'язана з далеким 339-м роком до н. е., коли війська Філіпа Македонського, батька знаменитого полководця Олександра, оточили місто Візантій, так називався в давнину Стамбул. Облога була довгою і кровопролитною, жителі відчайдушно чинили опір, безліч людей загинуло в боротьбі за свободу. Тоді ворог вирішив зробити уночі підкоп під неприступну фортецю. Але раптом із-за важких чорних хмар виринув місяць і зірка поряд з ним. Вартові на вежах помітили ворога і підняли тривогу. З великими втратами воїни Філіппа відступили, а місто було врятовано. На згадку про цю подію, як символ свободи від загарбників, півмісяць із зіркою став емблемою Візантії. Через століття, в 1453 році, орди османського султана захопили місто, а потім і всю Східну Римську імперію. Емблема перейшла на стяг переможців, і з тих пір півмісяць із зіркою красується на прапорі Туреччини.

Схожі прапори

Герб Туреччини
Emblem of Turkey.svg
Деталі
НосійТуреччина
Затвердженийне затверджено
Щитчервоний еліпс, на якому зображено вертикально орієнтований півмісяць і зірка над ним
ДевізTürkiye Cumhuriyeti — Республіка Туреччина
Турецька Республіка, одна з небагатьох країн світу в якій відсутній офіційно затверджений державний герб. Замість герба багатьма державними установами використовується напівофіційна емблема — червоний еліпс, на якому зображено вертикально орієнтований півмісяць і зірка над ним. Це ж саме зображення розташовано і на державному прапорі Туреччини, з тією лише різницею, що півмісяць орієнтований горизонтально. У верхній частині, біля кромки, огинаючи вершину еліпса, знаходиться надпис турецькою мовою офіційної назви Туреччини: «Türkiye Cumhuriyeti».

Опис

Півмісяць і зірка вважаються традиційним символами ісламу. Є безліч легенд про походження цих символів. Одна з них пов'язана з 339-м роком до н. е., коли війська Філіпа Македонського, батька знаменитого полководця Олександра, оточили місто Візантій, так називався в давнину Стамбул. Облога була довгою і кровопролитною, жителі відчайдушно чинили опір, безліч людей загинуло в боротьбі за свободу. Тоді ворог вирішив зробити уночі підкоп під неприступну фортецю. Але раптом із-за важких чорних хмар виринув місяць і зірка поряд з ним. Вартові на вежах відразу помітили ворога та підняли тривогу. З великими втратами воїни Філіпа відступили, а місто було врятовано. На згадку про цю подію, як символ свободи від загарбників, півмісяць із зіркою став емблемою Візантії. Через століття, в 1453орди турецького султана захопили місто, а потім і всю Східну Римську імперію. Емблема перейшла на стяг переможців, і з тих пір півмісяць із зіркою вважається символом Туреччини.
На обкладинці турецького закордонного паспорта, як і на державному прапорі, також зображені зірка і півмісяць.

Проекти

Проект державного герба (1925)
У 1925 Міністерство національної освіти Туреччини провело конкурс на найкращий національний герб. У ньому переміг проект художника Намика Ісмаїла, на якому було зображено пращурку тюрків — міфічну вовчицю Асену разом із турецьким півмісяцем і зіркою. Проте цей проект герба не затвердили.

Немає коментарів:

Дописати коментар